Kreinbacher Birtok
Mérete ellenére a Somló csodavilág a magyar borvidékek között. A hagyományosan nadrágszíj parcellákon művelt szőlők mellett csak elvétve találni nagyobb birtoktestet. Utóbbiak közé tartozik a Kreinbacher Birtok, akik az elmúlt két évtized alatt a hegy életének nélkülözhetetlen szereplőivé váltak. A hagyományokra támaszkodó, de a nemzetközi borkészítési filozófiát magáénak tevő működésük a kulcsa minden ízükben különleges boraiknak.
Kreinbacher József 2002-ben alapította a birtokot és vásárolta első dűlőit a Somló hegyen. Azóta folyamatos az ültetvények újratelepítése és a szőlészet, a borászat fejlesztése, mindez a terroirt leginkább kifejező borok készítésének jegyében. Mára közel ötven hektáron organikusan gazdálkodnak, évente további húsz-harminc hektárról szüretelnek.
"Hiszünk benne, hogy ha megfelelő tisztelettel kezeljük a különleges terroirt és a somlói furmint egyediségét, ha haladó szemlélettel, de tradicionális módszerekkel alakítjuk, idővel a jövő klasszikusai születhetnek meg kezeink között" - ad ízelítőt a hosszabb távú gondolkodás képességéből az alapító-tulajdonos.
A Kreinbacher Birtok területei kiváló fekvésű, a bazaltorgonák alatti dűlők, amelyeket organikusan művelnek. A fő szőlőfajták a juhfark, a furmint, az olaszrizling és a hárslevelű. Ezek mellett syrah-val is dolgoznak és eddigi eredményeik beszédes jele, hogy Somló elismert szőlőfajtái között kapott helyet a hagyományosan fehér szőlős mezőnyben.
A pincészet életében nagy fordulópont volt a 2011-es év, Európai Uniós támogatással megvalósult az új birtokközpont, borászat és pezsgőpincészet. Az első pezsgők három évre rá mutatkoztak be, újabb fejezetet nyitva nem csak a birtok, de a borvidék történetében is.
A Nagy-Somlói borvidék története 4-5 millió évvel ezelőtt kezdődött, amikor a felszínre tört láva megszilárdult bazalttömege fokozatosan kiemelkedett az egykori beltenger kiszáradt medréből. A hegy felszínét borító, masszív kőzet megvédte a talaj alsó, laza üledékes részét az eróziótól, a szelek és folyók hatásától – a Somlót éppen ezért, időtállósága miatt nevezik tanúhegynek.
Jellegzetesen ásványos karakterű, lassan fejlődő és koncentrált boraik épp ezt az örökséget képviselik, híresek hosszú eltarthatóságukról.