„Ha megcsordul a Vince, tele lesz a pince!”
Január 22-e nemcsak a magyar kultúra napja, de a borászok egyik legfontosabb ünnepe is. Vince napján hagyomány, hogy megjósolják az évjáratban várható termést. Ezen a napon megáldják a tőkéket, sőt hivatalosan is kezdetét veszi a metszés.
Igaz, az utóbbi években sok más népi időjósláshoz hasonlatosan mintha a Vince nap sem lenne túl megbízható. Idén például kifejezetten melegre sikerült, és bár néhány napja még fagy dermesztette meg a szőlőültetvényeket, a mostani tavaszias hőmérséklet alapján, a hagyományos értelmezésnek megfelelően nagyszerű évjáratnak ígérkezik a 2021-es.
Vince napon számos kedves és érdekes népszokás él a mai napig a magyar borvidékeken. És bár jellemzően a január nem a legforgalmasabb hónap borturizmus szempontjából, az elmúlt években egyre népszerűbb az érdeklődők körében.
Kíváncsi vagy az izgalmasabbnál izgalmasabb népszokásokra? Hogy miért akasztanak hurkát, kolbászt a szőlősorok végén a tőkékre? Mit jelent, ha könnyezik a megvágott szőlővessző? Olvasd el cikkünket a témában!
„Ha csorog Vince, tele kamra, tele pince. Ha fénylik Vince, megtelik a pince, ha nem csorog, üres lesz, ha csak csepeg, csorog, kevés lesz a borod.”
Termésjóslástól az emlékezetes évjáratokig
Ahogy azt a Magyar Néprajzi Lexikonban olvashatjuk, a termésjóslások általában mindig a következő év termésének milyenségére jósoltak, rendszerint naptári ünnepeken, és legtöbbször időjáráshoz kötődő előjelekből. Ha nem is voltak túlontúl megbízhatóak, azért elég jó valószínűséggel működtek, hiszen az alapjukat az elődök generációról generációra öröklődő, évszázados megfigyelései adták.
Ezeket később a kalendáriumok rögzítették és őrizték meg, talán ennek is köszönhető, hogy sok máig megmaradt a köztudatban. A leggyakrabban természetesen a jó idő a bőséges termés legfontosabb jele: “Ha fénylik Vince, megtelik a pince.”
A különböző szentek napja különösen népszerű volt: “jó gyümölcstermés lesz, ha Benedek napján szép az idő, de kifagy a szőlő, ha Barabás napkor esik. Jó búzatermés lesz, Szent György napja előtt dörög az ég (bár ugyanez havat is jelent), ha Szent Györgykor nem látszik ki a varjú a vetésből.” Ha “Mátyás fagyot talál, elviszi, de ha nem talál, akkor hoz.”
Érdemes még figyelemmel kísérni bizonyos állatok viselkedését is: "amelyik irányból először dördül az ég, abból az irányból jön abban az évben a legfőbb eső; ahány nappal Szent György előtt kijönnek a békák és kígyók, annyi napig lesz még hideg; ha a békák nagyot brekegnek, eső lesz; minél nagyobbat túr a vakond ősszel, annál hidegebb lesz télen; ha a fecskék későn jönnek, akkor még hideget éreznek; ha a verebek, tyúkok a porban fürödnek, akkor eső lesz; ha a tyúkok sokára ülnek el, esőt éreznek; ha a falevél ősszel korán lehull, azt jelzi, hogy korán jön a tél; ha ősszel sok a gomba, sok hó várható; ha a holdnak udvara van, akkor szél lesz; ha felhőben nyugszik le a nap, eső lesz; ha vörös az ég alja, szél lesz."